سرطان کولون و سرطان رکتوم

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ و راست روده (رکتوم)

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ و راست روده (رکتوم)

جراحی سرطان کولورکتال تنها روش نجات دهنده  بیمار سرطان روده بزرگ است، اما حصول اطمینان از نتایج مطلوب نیاز به تکنیک دقیق و تجسم واضح ساختارهای حیاتی دارد. Indocyanine Green (ICG)، یک رنگ فلورسنت، به عنوان یک ابزار امیدوارکننده برای افزایش قابلیت‌های جراحان در عمل‌های سرطان کولورکتال در حال ظهور است. این مقاله به بررسی روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ و راست روده (رکتوم) با ICG و  کاربردهای فعلی و پتانسیل آینده آن می پردازد.

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ: استفاده از ایندوسیانین سبز (ICG)

ICG چیست و چه کار می کند؟

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ

ویال ICG جهت تزریق حین یا قبل از عمل

ICG یک رنگ استریل و ایمن است که وقتی در معرض دوربین مخصوص قرار می گیرد، نور را در طیف مادون قرمز  منتشر می کند.نور طبیعی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. ICG نور را با طول موج کمی بیشتر ساطع می کند که برای ما نامرئی است اما توسط دوربین های ویژه ای که نور مادون قرمز  را می گیرند قابل تشخیص است. جراحان می توانند ICG را در حین جراحی به بافت ها یا حفره های مختلف بدن یا مستقیم به داخل عروق خونی تزریق کنند. سپس دوربین بسیار پیشرفته فلورسانس مخصوص ساطع شده را تشخیص می دهد و ساختارهای خاص یا الگوهای جریان خون را که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست، برجسته می کند.

کاربردهای ICG در روش جدید جراحی سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ

ICG طیف وسیعی از مزایا را در جراحی سرطان کولورکتال ارائه می دهد، از جمله:

ارزیابی دقیق خونرسانی بافتهای محل دوخت روده بدون کوچکترین اشتباه: به طور سنتی و در روشهای معمول، جراحان برای ارزیابی جریان خون به ناحیه‌ای که کولون دوباره متصل می‌شود (آناستوموز) به نشانه‌های بصری تکیه می‌کنند( در واقع ارزیابی چشمی توسط جراح انجام میشود).  در طی جراحی، ممکن است بخشی از روده بزرگ برداشته شود. سپس انتهای سالم باقی مانده دوباره به هم وصل می شوند (آناستوموز). نشت در این نقطه اتصال مجدد می تواند یک عارضه جدی باشد. آنژیوگرافی ICG با تصویربرداری فلورسانس (ICG-FA) می تواند ارزیابی عینی تری ارائه دهد. با تزریق ICG و مشاهده توزیع آن، جراحان می توانند نواحی با خون کافی را شناسایی کرده و  روش های جراحی را برای به حداقل رساندن خطر نشت آناستوموز که یک عارضه جدی جراحی سرطان روده  است، تنظیم کنند. معمولا یکی از نگرانی های بیماران با سرطان راست روده و یا رکتوم برای درمان بیماری احتمال نیاز به کولوستومی دائمی است و یکی از سوالات بیماران این است که خطر کولوستومی دائمی چقدر است ؟ یکی از مزایای ICG  و استفاده از این سیستم به عنوان روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ و راست روده به حداقل رساندن نشت محل دوخت روده و به دنبال ان به حداقل رساندن خطر کولوستومی دائمی است.

روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ

دیدن دقیق حالب: حالب ها دو عدد مجرایی هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند. در طول جراحی، آسیب تصادفی به حالب می تواند منجر به عوارض قابل توجهی شود. از ICG  و همچنین فیبر های نوری مخصوص  می توان برای دیدن حالب ها استفاده کرد و مسیر آنها را با فلورسانس برجسته کرد و به شناسایی و حفظ ایمن آنها کمک کرد.

سرطان راست روده

تعیین محل حالب ها در دوطرف لگن

تشخیص غدد لنفاوی درگیر: غدد لنفاوی نگهبان یا اولیه ، اولین غدد لنفاوی هستند که سلول‌های سرطانی انها را درگیر می‌کنند. شناسایی این گره ها به تعیین گسترش سرطان کمک می کند. ICG را می توان در اطراف تومور تزریق کرد و اولین غدد لنفاوی که رنگ را می گیرند احتمالاً غدد نگهبان هستند. این می تواند دقت جراحی غدد لنفاوی را بهبود بخشد و به طور بالقوه تعداد غدد لنفاوی برداشته شده را کاهش دهد و عوارض جانبی بعد از عمل را به حداقل برساند.

 

 سرطان روده بزرگ

شناسایی غدد لنفاوی درگیر

امروزه جدیدترین تکنیک های لاپاراسکوپی مورد استفاده در دنیا در کشورمان توسط دکتر یوسف فام و در مرکز عرفان نیایش با کامل ترین و مجهزترین دستگاه لاپاراسکوپی استرایکر 1688 و با سیستم ICG و رنگ آمیزی فلورسنت انجام میشود در ویدیوی زیر توضیحات کامل دکتر یوسف فام در این زمینه را مشاهده میکنید: 

تعیین دقیق محل تومور و ارزیابی سرطان راست روده :

تزریق آندوسکوپی ICG در نزدیکی تومور می تواند به تعیین محل دقیق تومور در حین جراحی کمک کند، به ویژه برای روش های لاپاراسکوپی و کم تهاجمی.
علاوه بر این، فلورسانس ICG ممکن است به جراحان کمک کند تا بافت سالم را از سرطانی متمایز کنند.

 سرطان رکتوم

تعیین خونرسانی دقیق محل اناستاموز دو سر روده: ICG  یا ایندوسیانین سبز از حدود 10 سال قبل وارد عرصه جراحی کولورکتال شده است و به عنوان روش جدید جراحی لاپاراسکوپی روده بزرگ استفاده میشود ما با تهیه جدیدترین دستگاه لاپاراسکوپی روز دنیا مجهز به سیستم تصویر 1688 Advanced Imaging Modalities 4K Platform  در بیمارستان عرفان نیایش روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ  را برای بیماران با سرطان روده بزرگ و سرطان راست روده را با بهترین کیفیت و کمترین عوارض انجام میدهیم.

این روش جراحی برای اولین بار در ایران توسط دکتر یوسف فام در سال 1398 انجام شده و در حال حاضر در بیمارستان عرفان نیایش و با سیستم جراحی 1688 استرایکر   توسط دکتر یوسف فام سرطان روده بزرگ جراحی میشود 

جراحی سرطان روده بزرگ

در ویدیوی زیر قسمتی از فیلم جراحی با روش جدید جراحی لاپاراسکوپی سرطان روده بزرگ توسط دکتر حسین یوسف فام را در بیمارستان عرفان نیایش میبینیم : 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
وبلاگ