هموروئید

هموروئید از علت تا درمان

هموروئید یکی از ساختار های نرمال بدن است که جهت عملکرد طبیعی دفع مدفوع و حفظ کنترل بر دفع  لازم  و ضروری است. منظور از هموروئید 6 عدد بالشتک عروقی است که در ناحیه انتهای راست روده و در خروجی مقعد واقع شده  یک ردیف 3 تایی  داخل تر تحت عنوان هموروئید داخلی که سطح آن با مخاط پوشیده شده  و یک ردیف 3 تایی در بیرون تحت عنوان هموروئید خارجی  که روی آن با پوست  پوشیده شده است.

این بالشتک ها بطور طبیعی 15 درصد از فرایند کنترل مدفوع را بر عهده دارند. بیماری هموروئید یا بواسیر عبارت از بزرگ شدن غیر طبیعی این بالشتک ها است که میتواند منجر به بروز علائمی شود که در اصطلاح مردم آن را بیماری بواسیر یا هموروئید میدانند.

عللی که باعث بروز علائم میشود عبارت است از تشکیل لخته یا ترومبوز داخل بالشتک هموروئید که منجر به تورم و درد شدید در اطراف مقعد میشود، دوم خروج بالشتک های بزرگ هموروئید از مقعد و عدم داخل رفتن دوباره آنها که باز منجر به درد و توده دردناک در اطراف مقعد میگردد و مسئله بعدی خونریزی هنگام دفع است که از علائم شایع بیماری هموروئید است. بیمارانی که هموروئید بزرگ و پرولابه (بیرون زده) به مدت طولانی دارند معمولا از خیسی و ترشحات مقعدی رنج میبرند که به علت بیرون زدگی مخاط روده اتفاق می افتد که دائم در این ناحیه ایجاد ترشح می نماید.

هموروئید

هموروئید داخلی و خارجی

علل ایجاد بیماری هموروئید :

یبوست طولانی مدت که منجر به زور زدن طولانی حین دفع میگردد بیشترین علت علامتدار شدن هموروئید است. حاملگی هم از عوامل تشدید هموروئید میباشد.
زور زدن طولانی

علائم همورویید

درد
خروج توده از مقعد هنگام دفع
خونریزی
تورم

هموروئید

هموروئید درجه 4

درمان هموروئید :

درمانهای متعددی برای بیماری هموروئید در دسترس میباشد که بسته به شدت بیماری و بیمار مبتلا و عوامل زمینه ای میتوان برای بهبود علایم از آنها بهره جست.

1 – اصلاح رژیم غذایی و سبک زنگی و بالا بردن فعالیت فیزیکی

2-استفاده از مواد ملین جهت بهبود عادات دفعی و بهبود کارکرد روده و رسیدن به دفع نرمال

3- روش های سرپایی مانند رابرباند یا لیزر یا اینفرارد

هموروئید

رابر باند

 

 

هموروئید

لیزر در جراحی هموروئید

 

4- جراحی به روش معمول برداشتن هموروئید

5- جراحی هموروئیدوپکسی با استفاده از استاپلر

6- بستن عروق هموروئیدی با استفاده از روش داپلر HAL

هموروئید

در این ویدیو فیلم جراحی به روش HAL_RAR  توسط دکتر یوسف فام در بیمارستان عرفان نیایش را میتوانید ببینید :

https://www.youtube.com/watch?v=ooYk0ZLZk1s&t=20s

هر کدام از روشهای جراحی هموروئید مزایا و معایبی دارد که جراح قبل از اقدام به جراحی باید در مورد روشهای درمان و عوارض هر کدام با بیمار صحبت و مشورت کند و بهترین تصمیم درمانی اتخاذ گردد

 

 

4.6/5 - (8 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
وبلاگ