درد مقعد

علت درد مقعدی

دردهای ناحیه مقعد یا اطراف آن به چندین صورت اتفاق می افتد که در مقاله درد مقعدی به آن ها اشاره خواهیم کرد.

دردهای سوزشی ناحیه مقعد :

این درد ، دردی شبیه برش چاقو ایجاد می کند و معمولا هنگام دفع اتفاق می افتد و معمولا علت آن وجود زخم و التهاب در ناحیه مقعد و کانال مقعدی است که با خروج مدفوع دچار درد شدید سوزشی می شود و ممکن است این درد و سوزش از چند دقیقه تا چند ساعت بعد از دفع ادامه پیدا کند.

شقاق مقعدی یا فیشر آنال معمولا باعث این نوع دردها می شود.

درد ثابت و پایدار مقعد :

درد ثابت و پایدار در مقعد بدون وجود حالت سوزش در مقعد ، این نوع درد در بیماری های التهابی و عفونی اطراف مقعد مانند فیستول و آبسه ایجاد می شود. درد آبسه مقعد درد پیشرونده است و در طول چند روز شدت آن افزایش می یابد بطوریکه با نشستن و دفع این درد تشدید می شود و می تواند همراه تب باشد و ممکن است در ناحیه اطراف مقعد تورم و قرمزی دردناک ایجاد کند.

از علت درد مقعد ، وجود هموروئید ترومبوزه یا نکروز :

از علل دیگر دردهای مقعدی وجود هموروئید ترومبوزه یا نکروز شده است که در اثر لخته شدن خون داخل بافت هموروئید ایجاد می شود و معمولا با تورم در اطراف مقعد همراه است و یک تورم سفت، مانند دانه انگور همراه است که دردناک نیز می باشد.

برخی از دلایل دیگر درد مقعد :

درد مقعدی ممکن است بعلت تومورهای بزرگ مقعدی باشد که بطور پیشروند باعث افزایش درد در ناحیه مقعد می شود که البته علت نادری برای درد مقعدی است.

از علل دیگر دردهای مقعدی وجود مشکلات نخاعی است. هرگونه آسیب نخاعی یا دیسک مهره ای یا تنگی کانال نخاعی که به عصب ناحیه مقعدی فشار وارد کند منجر به دردهای ناحیه مقعدی می شود که در معاینه مقعد از نظر فیزیکی نرمال است. و یافته پاتولوژیک در ناحیه مقعد رویت نمی شود.

4.3/5 - (12 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه
وبلاگ